11 Şubat 2017 Cumartesi | By: YeniAy M.

Etkileyiciliğin Psikolojisi

"İnsanları etkileme sanatını öğrenmek ister misiniz?"KÜNYE
YazarErhan Aydın
Yayıncı: Az Kitap Yayınları
Sayfa192
Baskı Yılı: 2014
TANITIM BÜLTENİ
"Hayat bir çizgidir; ilgi bekler. İnsan ise bu ilgiyi göstermeyi hak eden bir değerdir."
Ve hayatı hak etmişti insan. Ancak, arıyordu bir şeyleri. Aslında aradığı o şeyler tek bir sorunun cevabında gizliydi: Nasıl daha iyi olabilirdi hayatı? Yazılan binlerce başarı ya da hedef reçeteleriyle mi yoksa tamamen kendine özgü bir bakış açısıyla mı yaşamalıydı hayatı? İyi iletişim kurmak için, etkileyebilmek için sonu gelmeyen nasihatler mi dinlemeliydi? Yoksa hayata meydan okuyup, kendi bakış açılarıyla mı inşa etmeliydi her şeyi? Bu kitapta etkileyici bir birey olmak, etkileyici bir iletişim kurabilmek temelleriyle, bunları elde edebilmek için çeşitli bakış açıları sunulmuştur. Kitabın temel özelliği, size kural ya da reçeteler sunmaktansa, kendi kurallarınızı kendi bakış açılarınızla oluşturmanızı sağlamasıdır. Bu yüzden düz (bilgilendirici) bir ifade tarzıyla birlikte kimi bölümlerde duygulara hitap edici bir anlatım tekniği kullanılmıştır.
Kişisel gelişim kitapları, genelde hayatımda çok yer almaz. Fakat şu sıralar hafiften ilgimi cezbetmeye başladılar. En azından psikoloji vb. alanlarda yazılan kişisel gelişimlere ilgi duyuyorum.

Yazar, bizlere insanları nasıl etkileyeceğimize dair bir takım ipuçları vermiş ve yer yer de gerek afaki gerekse kendi hayatından örneklerle de pekiştirmiş. Giriş olarak; başarı ve başarısızlık nedir? ne değildir? sorularının cevaplarını vererek ve bir nevi bizleri de motive ederek kitaba başlamış. Başarı konusunda şu an biraz daha farklı bir bakış açımın olduğunu söylemem gerekir. Kitabın ilerleyen bölümlerinde de insanları etkilemek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatmış. Genel olarak bize; basma kalıp bilgiler ve formüller yerine olayın genel hatlarını çizerek bilgi sunmuş. Bunu yaparken niyeti de bizlerin, kendimizi sınırlı alanlara hapsetmemek. Temeli alarak kendi kişiliğimize, becerilerimize ve anlayışımıza göre temel üstüne inşa etmemizi istiyor, anladığım kadarıyla. Eh, mantıklı. Sonuçta her insanın kişiliği farklıdır; yaşama farklı bakar. Her hastalığın tedavisi bellidir ama her hastaya aynı dozaj verilmez ve bazen ana ilacın yanında başka ilaçlarla da takviye edilmesi gerekebilir. Benim bakış açım bu. Neyse.

Genel olarak kitabı çok sevdim, dolu dolu geldi. Zevkle okudum. Kendisi de oldukça açıklayıcı ve akıcı bir dille yazmış. Birkaç kez okunacak bir kitap. Herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim. Bilhassa başarı konusunda takıntısı olanlara. Çünkü bu kitaptan çıkardığım sonuç; insanları etkilememiz için ilk önce kendimize değer vermeli, saygı duymalıyız ve doğal olarak da kendimizi geliştirmeli, kısacası yatırım yapmalıyız. Kendiniz geliştirmeden başkalarını da etkilemek pek mümkün değil.

Yalnız 5. bölümde bir hata olduğunu düşündüğüm nokta var; Çin Atasözü olarak verilen alıntı, bir duadır. Atasözü o şekilde olmaz. Dahası Hz. Celaleddin Rumi'ye atfedildiği gibi Hitit Duası diyen de var. Lakin ben en sağlam olarak 'anonim söz' olarak dipçe düşülmesi taraftarıyım. Çünkü kime ait olduğu kesin değil gibi.

(Soluk renkli fiyat, etiket fiyatıdır. Üstündeki ise internet fiyatıdır.)