11 Nisan 2016 Pazartesi | By: YeniAy M.

Fıtrat Pedagojisi "Adetlerle Değil Ayetler İle Çocuk Eğitimi"


KÜNYE

Yazar: 
Yayıncı:  Hayy Yayınları
Sayfa: 174
Baskı Yılı: 2015


Kur'an'ı Kerim'i hayatınızın süsü yapıp duvara mı astınız? Allah'ın yarattığı, farklı fıtratlarla boyadığı ve emanetçiliğinize bıraktığı evlatlarınızın fıtrat programını, yine o fıtratı yazan Kudretin kaleminden okumaktan geri mi duruyorsunuz? 1400 yıl öncesinden parlayan sünnetin düsturlarından haberdar değil misiniz? Modern pedagogların çoğu zaman birbiriyle çelişen sözlerini, hakikatten uzak âdetleri kanun saymayı maharet bilirken, "asıl kanunu" yok saydığınızın farkında mısınız?

Öyleyse, satırdan ve sadırdan okuyarak başlayacağınız ebeveynlik yolunun her bir durağında Rabbimizin yardımını dilemenin, Kur'an ayetlerinin yorumlarını ve asrısaadete doğru açılan kapıdan günümüze süzülen menkıbelerle hadisi şerifleri okumanın tam zamanıdır!

Nasr 'yardım' demektir… Allah'ın kuluna ettiği yardım… Bu kitabın her bir satırı çocuk eğitimine ayet penceresinden bakmaya çalışırken, aynı zamanda bu yolda durmaya çalışan anne-babaların 'yardım çağrısı' hükmünde kaleme alındı. Zira Müslüman'ın görevi bilmek ve ifa etmektir ama hem bilmek hem ifa edebilecek iradeyi gösterebilmek ancak yüceler yücesi Allah'ın yardımıyla mümkün olabilir.
2015 yılı boyunca almayı istediğim bir kitap. Nice zamandır aklımda iken kuzenim Esra'nın doğum günü vesilesi ile kitabı onun için aldım(yeni doğum yaptı da. :) ). Hali ile vermeden önce okumamazlık edemezdim. :)

Kitabı elime aldığımda ne bekliyordum, emin değilim ama düşündüğüm eğitim kitapları gibi gelmedi. Sanırım böyle madde madde neler yapmam gerektiğini vs. anlatmasını bekliyordum. Bunun yerine ayetler atarak başlıklara ayırmış ve içeriği açıp, nasıl bir yön çizmemiz gerektiğini gerek Peygamber efendimizin sünneti ile gerekse yaşanmış başka hayatlar ile örneklendirmiş. 

Kur'an okuyanlarınız iyi bilir, okuruz ama çoğu zaman okuduğumuzun üzerinde düşünmeyiz ya da tam anlayamadığımızı fark etmeden, yüzeysel bakar geçeriz. Büyük hata. Kur'an okunmak, anlamak ve hayata tatbik etmek için vardır, duvara süs olsun, ölülerin arkasından okunsun diye değil. Kur'an sanıldığın aksine insanın leşi ile uğraşmaz, dirisi ile uğraşır; hitap alanı dirisidir. Bu yüzden bu kitap, ayetler üzerinde daha derinlemesine düşünmemiz gerektiği konusunda ders verici niteliğinde olmuş.

Bütün olarak Kur'an'a baktığımızda da gerçekten de çocuklarımızı nasıl yetiştirmemiz gerektiği konusunda sayısız ayet olduğunu görüyoruz. Biz genelde sanıyoruz ki "Çocuklar için şöyle şöyle yapın, şunu yapmayın." tarzında doğrudan bir ayet var veya olmalı. Hayır, aksine çocuk dediğimiz insan yavrusu büyüdüğü zaman bir yetişkine dönüşecek ve hali ile yavru veya yetişkin her insan evladı ayetlerdeki yasak ve emirlerden sorumlu olacaktır. Hali ile ayetlerde bahsi geçen güzel hal ve davranışlara bakarak, çocuklarımızı bu doğrultuda yetiştirmemiz gerekmekte. Temeli sağlam atılmış bir çocuk, belli bir yaşa gelince kendi katını da sağlam temeller üzerine çıkmaya devam edecektir, inşallah.

Yazar, ayetleri ve uygulanış biçimini bizlere verirken çoğu zaman yaptığımız hataları da yüzümüze çarpmış. Doğru sandığımız, atamızdan gördüğümüz hal ve hareketlerin yanlışlığını(hepsi olmasa da elbette) gözler önüne sererek alışagelmişin dışına çıkartmaya çalışmakta. 

İnşallah, ileride çocuğum olur ise Allah'ın istediği doğrultuda çocuklarımı yetiştirebilirim. Zira ileride ortaya çıkacak eserin muazzam olacağına şüphem yok, çok şükür. :)

Yazarımıza bu değerli kitabı hazırladığı için can-ı gönülden teşekkür ederim. Ben de çocuğum olursa, onu nasıl İslam'i doğrultuda yetiştirebilirim? diye yıllarca kendime soruyordum. :)     (Soluk renkli fiyat, etiket fiyatıdır. Üstündeki ise internet fiyatıdır.)