10 Mart 2014 Pazartesi | By: YeniAy M.

Vampir Akademisi 4- Kan Sözü

BU KİTABA DA GÖZ ATIN: SULTANLARIN GÜNLÜĞÜ- AY ve GÜNEŞ'İN SALTANATI

 
 

UYARI: Kitap hakkında bilgi içerdiğini unutmayınız.

 

 ROSE AŞKINI ÖLDÜREBİLİR Mİ?

 

 Selamlar, herkese! Serimizin 4.kitabı ile karşınızdayız. Rose'u en son nerede bırakmıştık? Üçüncü kitabın sonunda Rose, Adrian'dan para yardımı alarak Sibirya'ya gidip, Dimitriyi bulmak için okuldan ayrılıyordu. Kitabımızda Sibiryada başlıyor.

 

Rose, haftalardır Sibiryada gezmekte ama bir türlü Dimitri'nin izini bulamamaktadır. Zaten buralarıda bilmediği için nereden başlayabilirki? En iyi seçenek Moroi ve Dampirlerin gittiği bir gece kulübü. Rose bol paralı olunca(Adrian sağolsun) böyle lüks yerlere girmektede zorluk çekmiyor hali ile.

 

Dampir kızımız ne yapıp edip bir şekilde Dimitri'nin evinin olduğu yeri öğreniyor ve amacı artık oraya gitmek. Lakin ona bu yolculukta biri eşlik edecek; Sdyney isminde bir Simyacı kız, arzu etmese de, onu Dampir köyüne götürmeyi kabul eder. Simyacılar insandır ama büyü ile kimyayı birleştiren, Vampir ve İnsan dünyasındaki sınırları koruyan özel insanlardır. Çeşitli büyüleri ve kimyasal(kendi icatları) maddeleri vardır; örneğin bir kimya sayesinde Strigoi cesetlerini eriterek yok etmeyi başarır. Zaten kızımız Rose kendini aşmış durumda. Dimitriyi arayım derken arkasında Strigoi cesetleri bırakıyor.

 

Rose sonunda Baia'ya varır ama  Strigoileri hissetmesini sağlayan garip mide bulantıları sayesinde kendisine pusu kuranları fark eder. Bu sırada Rose, hayaletlerin yardımı ile bu Strigoilerin dikkatini dağıtıp yok eder ama yaralanırda. Gözünü açtığında bir evdedir. Şansa bakın ya! Hem de Dimitri'nin evi! :) Rose uyandığında Belikov ailesinin evinde olduğunu görür ve çok şaşırır. Aynı zamanda mutlu olur. Dimitri'nin doğup büyüdüğü evi görmek, annesini, ninesini ve kız kardeşlerini görmek, tanımak ona iyi gelir ama bir yandan da elbette üzgündür. Onlara durumu anlatır ve Dimitri ailesi için ölü kabul edilerek cenaze töreni düzenlenir. Aile onu bağrına basar, sever hatta yanında kalmasını teklif eder ama Rose, verdiği söz yüzünden Dimitri'yi bulmalı ve öldürmelidir. Ama yine de sıcak bir aile fikri içten içe onu çeker. Gel gör ki Sdyney'in tanıdığı ve çok korktuğu Moroi bir adam Rose'un peşindedir. Biri onu bulması için kiralamış ve bir an önce Sibiryayı terk ederek okula dönmesi konusunda baskı yapmaya başlamıştır. 

 

Rose inatçı bir kızdır ve böyle zorlamalardan hoşlanmaz. Biraz bu adamla dikleşmek biraz da Belikov ailesi ile bir gelecek olasılığı Rose'u düşünmeye teşfik eder ama Abe Mazur ismindeki bu çok tehlikeli Moroi, onun gitmesi için kararlıdır. Abe, Zmey yani yılan lakaplı çok tehlikeli bir yılandır. Gerek simyacıların denetlenmesi ve büyülü dövmelerinin yapılmasında bulunmak, gerekse bir çok Moroi ile ilişki içinde olmak onun işinin getirileridir. Abe Mazur'da Sdyney'i Rose'a yardım etmesi için emir veren kişidir.  Ama Rose, Dimitrinin kız kardeşi Victoria'yı bulunduğu kötü durumdan kurtulması için Abe'den yardım alınca, Baia'yı terk edeceğine söz verir ve terk ederde ama eve de dönmez. Kendi gibi "vaat edilmemiş" olarak ortalıklta gezi avlanan Dampir gençlerle birlikte başka bir şehre gider ve orada aradığını bulur; Dimitriyi. Dimitriyi görür görmez şaşırıp donunca Dimitri de onu bayıltır ve bilinmeyen bir malikaneye getirir. Dimitri ona "ondan uzak durmak" için buraya geri döndüğünü ama artık ondan uzak durmayacağını söyler. Onu da 'uyandırmak' istiyordur. Lakin bunun kendi rızası ile olması için ona süre verir. Bu süre zarfında ondan beslenerek uyuşrurur. Bu şekilde, muhtemelen, karar vermesini kolaylaştırmayı amaçlamıştır. Bir süre işe yararda ama Rose, sonunda kendine gelmeyi başarır ve uzun uğraşlar sonunda kaçar.


Dimitri ile dövüşmek zorunda kalır. Sonunda da gümüş bir kazığı ona saplar. Dimitri köprüden aşağıya düşer ve suların içinde kaybolur. Rose da yaralıdır, gözlerini açınca kendini tanıdık yüzlerle bir arada bulur. Rose, Baiada iken ruh gücü kullanan bir Moroi kadın ile ona bağlı olan kocası Dampir olan bir çift ile tanışmıştır. Abe'de oradadır. Onu bulup buraya getirmiş ve tedavi olması için uğraşmaştır. Rose iyileşmeye başlamıştır ama Dimitri için acısı hala tazedir. Onu o şekilde görmek, hissetmek ve sevdiği adamın tamamen gittiğini görmek ona acı vermektedir. Ama o sırada aklına bir detay gelir. O detay sayesinde önemli bir şey öğrenir; bir Strogoiyi eski haline çevirmek mümkündür! Böyle bir söylenti vardır. Bunu ise Robert Duru isimli bir ruh kullanıcısından duymuşlardır. O ise maalesef şu an hapiste olan Victor'un üvey kardeşidir.

 

Abe, Rose'u Amerikaya gönderir ve bu sefer gittiğinden emin olur. Okula döünce Lissa onu özlemle karşılar. Alberta, ona okula geri dönebileceğini ve her türlü yardımı yapacağını söyler. Ayrıca okula yüklü miktarda bağış yapan bir hamisi vardır. Eğer Rose geri alınmaz ise bağışlar geri çekilecektir. Rose'un annesi de kızının döndüğünü duyunca gelir. Jannine, kızının boğazında sarılı olan kaşkolu görünce şaşırır. "Bu İbrahim'e ait. Aile yadigarıdır." der. Rose o zaman öğrenir ki Abe Mazur, aslında İbrahim Mazur yani Rose'un babasıdır.


Elbette tüm bu zaman zarfında Rose, sık sık Lissa'nın zihnine girer, Adrian'da onu rüyasında ziyaret eder. Avery isminde başka bir ruh kullanıcısının yaşattığı tehlikeye karşı ta Rusya da arkadaşını koruyup, kurtarmayı başarmıştır. Ama daha hiçbir şey bitmedi sevgili okuyucular. ;)


Kitap hakkındaki genel görüşüm: Yazarın en hareketli kitaplarından biri(seri boyunca). Yeni bir serinin başlangıcının işareti de bu kitapla verilmiş(simyacıları anlatan bir seri). Kitap boyunca Rose'un Dimitriyi bulmasını bekliyorsunuz ve bu karşılaşma nasıl olacak diye hayal ediyorsunuz. Açıkçası Dimitri benim düşündüğüm gibi tepki vermedi. Ben şu "aşkın gücü" olayının çok farklı cereyan edeceğini sanmıştım. :D

Kitap Okuma Önerisi:  Rose ve Strogoi Dimitri karşılaşması için okunur. :D

Puan: 10/10


Kitap Fiyatı: 22
KARAKTERLER
İbrahim Mazur, Rose'un Türk-Müslüman babası. Türkiyeli olan İbrahim, bir Moroi. Toprak elementini denetliyor(muş. Bu seride değil ama Kan Bağı serisinde öğreniyoruz galiba). Görünürde bir iş adamı olarak bilinir. Tehlikeli bir adamdır. Herkes ondan çekinir ve gücünün sınırsız olabileceğine inananlar var. Kraliyet ailesinden değil ama öyleymiş gibi bir çok Dampir koruması ve onun için çalışan Moroi var. Rose onu ilk tanıdığında babası olduğunu bilmiyordu. Tanıdıklarının onu kiralayıp, kendisini bulması için gönderilen bir çeşit mafya Moroi olduğunu düşünmüştü. Ama annesinin dediği gibi "İbrahim Mazur kiralayabileceğin bir adam değildir, Rose." Yani evet. Durumu öğrenince kızını bulup güvenliğini sağlamak için bizzat devreye girdi. Onu geri göndermeye uğraşsa da kızı kendine çekmiş resmen, ne isterse yapıp elde ediyor ki bu dahil bir çok huyundan gayet hoşnut babası.Sydney Sage, bir Simyacı. Rose için gerek bu kitapta gerekse son kitapta çok yardımcı oluyor. Bu kıza saygı duyun çünkü bu kızın kendine özel bir kitap serisi var. :)